Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar sanksione të reja kundër Iranit pas sulmit me raketa të kryer nga Teherani kundër dy bazave amerikane në Irak. Dënimet prekin, përveç tetë drejtuesve që besohen përgjegjës për sulmin me raketa, sektorë të ndryshëm, përfshirë prodhimin, tekstilet dhe minierat (çeliku dhe alumini në veçanti). Ndërkohë, Trump deklaroi në një intervistë televizive se “gjenerali iranian Soleimani kishte në shënjestër 4 ambasada amerikane”.

Soleimani nuk ishte shënjestra e vetme e sulmeve amerikane
Ndërkohë dalin detaje mbi sulmin amerikan ndaj gjeneralit Qassem Soleimani në Bagdad. Sipas mediave amerikane, në të njëjtën ditë Pentagoni gjithashtu u përpoq të godiste një udhëheqës tjetër të lartë iranian, këtë herë në Jemen, bëhet fjalë për Abdul Reza Shahlai, financues dhe një nga drejtuesit e forcave elitare të Kudsit.

Sanksionet gjithashtu edhe për ata që blejnë mallra nga Teherani
Sanksionet amerikane do të prekin edhe shoqëritë e huaja që marrin lëndë të para ose produkte gjysmë të gatshme nga Teherani.
Në mesin e personave të prekur nga sanskionet, tha Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, janë sekretari i Këshillit Suprem të Sigurisë iraniane Ali Shamkhani dhe komandanti i milicisë Basij Gholamreza Soleimani. “Ne do të presim miliarda dollarë mbështetje për qeverinë iraniane dhe do të vazhdojmë të forcojmë entitetet e tjera”, tha ndërkohë Steven Mnuchin, sekretari i thesarit.

Pompeo: Nuk ka dyshim se Irani dëshironte të vriste ushtarët amerikanë
Sekretari amerikan i shtetit shtoi më pas se “nuk ka asnjë dyshim” se Irani kishte qëllim të vriste amerikanë në sulmet raketore kundër dy bazave në Irak, duke mohuar zërat se Teherani donte të bënte vetëm një demonstrim pas vrasjes së gjeneralit Soleimani.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb