Në mbrëmjen e 16 shtatorit 2022, trupat ruse hapën zjarr ndaj komunitetit Marhanets, i cili ndodhet në rrethin e Nikopolit të rajonit Dnipropetrovsk. Raportohet se dy civilë janë plagosur.

Deklarata përkatëse u bë nga Kreu i Këshillit Rajonal të Dnipropetrovsk, Mykola Lukashuk në Telegram.

“Në mbrëmje, armiku bombardoi dy herë komunitetin Marhanets: me artileri topash dhe sisteme raketash të shumëfishta Grad (MLRS). U shkatërruan një shtëpi banimi dhe një tubacion gazi. Dy persona janë dërguar në spital”, thuhet në raport.

Sipas Lukashuk, pas tre ditësh sulmesh me raketa, ekipet e shpëtimit dhe shërbimet komunale vazhdojnë të eliminojnë efektet e rënda të sulmeve ruse në Kryvyi Rih për të parandaluar një fatkeqësi të shkaktuar nga njeriu.

Pasditen e sotme, trupat ruse kanë goditur sërish me raketa rajonin Kryvyi Rih. Civilët mbetën të padëmtuar, por u raportuan shkatërrime serioze.

Fragmentet e raketave armike të rrëzuara nga njësitë e mbrojtjes kundërajrore të Ukrainës u gjetën në rrethin Synelnykove dhe në rrethin Kamianske. Nuk raportohet për viktima.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb