Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko do të mbledhë një takim ushtrinë e tij, njoftoi sot agjencia shtetërore e lajmeve Belta. Bjellorusia dhe Rusia kanë lidhje të ngushta ushtarake dhe trupat ruse janë vendosur së fundi në Bjellorusi për stërvitjet ushtarake.

CNN ka dëshmuar, përmes një videoje të drejtpërdrejtë, trupat mbi një kolonë automjetesh ushtarake që hyjnë në Ukrainë nga një pikë kufitare me Bjellorusinë.

Lukashenko dhe presidenti rus Vladimir Putin folën të sot në mëngjes për situatën e vazhdueshme në Ukrainë, raportoi Belta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb