Greqia duhet të mbajë zgjedhje të menjëhershme për të shmangur një periudhë të zgjatur të pasigurisë politike që mund të dëmtojë rimëkëmbjen e saj ekonomike, tha kryeministri Alexis Tsipras të hënën.

Tsipras vendosi për zgjedhjet e përgjithshme pasi partia e tij pësoi një humbje të rëndë në zgjedhjet evropiane muajin e kaluar. Opozita, partia konservatore e Demokracisë së Re, i fitoi zgjedhjet.

Alexis Tsipras ka kërkuar nga Presidenti shpërndarjen e Parlamentit dhe ka thënë se dëshiron të mbajë zgjedhje të përgjithshme më 7 korrik.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: