Dhjetëra mijëra protestues janë mbledhur në Romë për të demonstruar kundër fashizmit, një javë pasi ekstremistët e krahut të djathtë hynë me forcë në selinë e konfederatës më të vjetër të punës në Itali.

Kreu i sindikatës së punës CGIL, Maurizio Landini, drejtoi protestën të shtunën nën sloganin: “Kurrë më fashizëm”.
Më shumë se 50,000 njerëz morën pjesë në tubimin në Piazza San Giovanni, sipas raporteve të mediave. Midis pjesëmarrësve ishin Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio dhe ish -kryeministri Giuseppe Conte.

Ty

Disa pjesëmarrës tundën parulla në favor të vaksinave ndaj Covid-19, një përgjigje kjo  e drejtpërdrejtë për protestuesit që shkatërruan selinë e CGIL në Romë më 9 tetor duke protestuar kunder GreenPass.
Demonstrata e javës së kaluar filloi si një protestë paqësore kundër rregulloreve të reja të qeverisë që imponojnë kërkesat më të rrepta të Evropës për vaksinat. Masa, e cila hyri në fuqi të premten, urdhëron provën e vaksinimit, një test negativ brenda 48 orëve ose dëshmi se jeni shëruar nga COVID-19 për të hyrë në vendet e punës. Një marshim i paautorizuar u ndërpre nga tubimi kryesor në Piazza Del Popolo dhe u përpoq të arrinte në zyrën e Kryeministrit Mario Draghi. Midis tyre ishin përkrahës të grupit të krahut të djathtë ekstrem Forza Nuova.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb