Tunizia ka vendosur  njësi ushtarake për të ndihmuar në qetësimin e trazirave që kanë ndodhur ditët e fundit.

Protesta e dhunshme janë zhvilluar nga të rinjtë në disa qytete të ndryshme.  Demonstruesit dolën në rrugë për të kërkuar lirimin e qindra njerëzve të arrestuar nga policia.

Ministria e mbrojtjes tha të hënën se situata në vend ishte “e qetë” pasi ushtarët u thirrën natën e kaluar për të mbrojtur ndërtesat publike dhe “vendet e sovranitetit”.

Tunizianët janë të zemëruar me gjendjen e dobët të ekonomisë dhe shërbimeve publike. Shumë ndjehen të zhgënjyer që në 10 vjetorin e kryengritjes së largimit të ish-Presidentin Zine El Abidine Ben Ali.  Ekziston gjithashtu një zhgënjim i shtuar për kufizimet e shtuara ndaj pandemisë së koronavirusit.

Sidoqoftë, pa ndonjë axhendë të qartë, udhëheqje politike ose mbështetje nga partitë e mëdha, nuk është e qartë nëse demonstratat do të marrin vrull ose do të shuhen.

Ministria e mbrojtjes tha se ushtria do të kryejë patrulla të përbashkëta me forcat e sigurisë në rajonet e Siliana, Kasserine, Sousse dhe Bizerte, ku përplasjet me policinë shpërthyen të dielën në mbrëmje .

Qytetet e tjera që u përfshin në protesta ishin Mahdia, Kairouan, Kebili, Nabeul, Manouba Gafsa dhe Monastir.

Ministria e brendshme tha se autoritetet kishin bërë rreth 1000 arrestime që nga fillimi i trazirave.

Në ‘Avenue Bourguiba’ në qendër të Tunizisë, demonstruesit thanë se donin që njerëzit e arrestuar ditët e fundit të liheshin të lirë.

“Ata i quajnë të gjithë ata që protestojnë kundër sistemit një hajdut… Ne kemi ardhur me fytyra të ekspozuara ditën dhe jo natën për të thënë që duam punë … Ne duam dinjitet,” tha Sonia, një e diplomuar e papunë që nuk donte të jepte emrin e familjes së saj .

Protestuesit brohorisnin, “Pa frikë, pa frikë! Rruga është e njerëzve! ”

Mbikëqyrësi i të drejtave të njeriut bëri thirrje për përmbajtje, duke përmendur pamjet që tregonin oficerë duke rrahur dhe tërhequr zvarrë njerëzit që kishin arrestuar dhe tha që autoritetet duhet të lirojnë menjëherë Hamza Nassri Jeridi, një aktivist  që u arrestua duke protestuar për të drejtat e tij.

Pavarësisht zgjedhjeve të shumta demokratike, protestat vazhdojnë të shpërthejnë, veçanërisht në rajonet qendrore dhe jugore ku papunësia e të rinjve arrin 30 përqind dhe niveli i varfërisë është mbi 20 përqind.

Sipas Forumit Tunizian për të Drejtat Ekonomike dhe Sociale, më shumë se 1.000 demonstrata u zhvilluan vetëm në muajin nëntor.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb