Në Turqinë Lindore 47 kurdë të dyshuar për terroristë dhe pjesë e Partisë Kurde të Punëtorëve janë arrestuar nga autoritetet.
Agjencia shtetërore turke Anadolu shkruan se gjatë një operacioni anti- terror Policia turke bastitsi 55 shtëpi në provincën Van ku fshiheshin pikërisht këta persona.

Në mbi 30 vite Partia Kurde e Punëtorëve ka pasur probleme me Turqisë teksa është shpallur si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE. Ajo sipas tyre është fajtore për vjedhje e 40 mijë burrave, grave dhe fëmijëve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb