Policia turke sot ka sekuestruar mbi 4.000 litra alkool të kontrabanduar në gjithë vendin.

Sipas të dhënave të përpiluara, të paktën 80 njerëz kanë vdekur nga helmimi me alkool në Turqi që nga 9 tetori.

Nëntë njerëz të tjerë vdiqën pasi konsumuan alkool të falsifikuar në gjithë vendin gjatë dy ditëve të fundit.

Alkooli bëhet duke përdorur alkool metil me kosto të ulët në vend të alkoolit etilik, i cili shkakton dëm serioz për shëndetin e njeriut dhe madje edhe vdekje.

Pijet alkoolike të prodhuara në mënyrë të paligjshme shpesh lidhen me metanol, që mund të shkaktojë verbëri të përhershme, shqetësime metabolike dhe vdekje.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb