Kompania ajrore “Turkish Airlines” do të transportojë 13 tonë lule, të cilat do të përdoren në homazhe për mbretëreshën e ndjerë Elizabeth II, njoftoi kompania.

“Avionët do të transportojnë mbi 500 000 buqeta të porositura nga luleshitës britanikë dhe dërgesa e fundit pritet të mbërrijë të premten”, njoftoi sot një zëdhënës i kompanisë.

“Fillimisht, Britania e Madhe kërkoi 18 tonë lule, por prodhuesit turq ishin në gjendje të siguronin vetëm 13 tonë lule për shkak të kërkesës së lartë diku tjetër, dhe ndikimeve sezonale”, shtoi zyrtari i “Turkish Airlines”.

“Prodhuesit në qytetet mesdhetare Antalia dhe Isparta kanë patur një rritje rekord prej 90% të kërkesës pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II më 8 shtator”, sipas të dhënave.

Në funeralin shtetëror të planifikuar për 19 shtator në Londër, ku do të marrin pjesë liderë boterorë, Turqia do të përfaqësohet nga ministri i Jashtëm, Mevlut Çavusoglu.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb