Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşolulu ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm grek Nikos Dendias.

 

Çavuşolulu informoi Ministrin e Jashtëm grek se Turqia do të dërgojë dy avionë zjarrfikës për të forcuar operacionet e shuarjes së zjarrit në Greqi, pasi situata në vendin fqinj tani është nën kontroll.

 

“Në bisedën e sotme telefonike me Ministrin e Jashtëm Nikos Dendias, Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşolulu informoi se 2 avionë turq të zjarrfikësve do të dërgohen në Greqi, pasi, siç vuri në dukje, zjarret në Turqi tani janë nën kontroll. “Ministri i Jashtëm Dendias falënderoi homologun e tij turk,” tha Ministria e Jashtme në Tëitter.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb