Twitter ka aplikuar një kufi të përkohshëm në numrin e tweet-eve që përdoruesit mund të lexojnë brenda një dite, tha pronari Elon Musk.

Në një postim të tij në Twitter, Musk tha se llogaritë e paverifikuara tani janë të kufizuara në leximin e 1000 postimeve në ditë.

Për llogaritë e reja të paverifikuara, numri është 500. Ndërkohë, llogaritë me status të “verifikuar” aktualisht janë të kufizuara në 10 mijë postime në ditë.

Miliarderi i teknologjisë fillimisht vendosi kufizime më të rrepta, por ai i ndryshoi këto brenda disa orësh pasi njoftoi lëvizjen.

Zoti Musk tha se kufijtë e përkohshëm ishin për të adresuar “nivelet ekstreme të grumbullimit të të dhënave dhe manipulimit të sistemit”.

Ai nuk shpjegoi se çfarë nënkuptohet me manipulim të sistemit në këtë kontekst.

“Ne po merrnim të dhëna aq shumë të grabitura sa që ishte shërbim degradues për përdoruesit normalë”, shpjegoi Musk të premten, pasi përdoruesve iu paraqitën ekranet që u kërkonin të identifikoheshin për të parë përmbajtjen në Twitter.

Lëvizja u përshkrua si një “masë e përkohshme emergjente”.

Nuk është plotësisht e qartë se çfarë i referohet zoti Musk me skrapimin e të dhënave, por duket se ai nënkupton skrapimin e sasive të mëdha të të dhënave të përdorura nga kompanitë e inteligjencës artificiale (AI) për të trajnuar modele të mëdha gjuhësore, të cilat fuqizojnë chatbots si ChatGPT i Open AI dhe ChatGPT dhe Bardi i Google.

Me fjalë të thjeshta, grumbullimi i të dhënave është tërheqja e informacionit nga interneti. Modelet e mëdha gjuhësore duhet të mësojnë nga masat e bisedave reale njerëzore. Por cilësia është jetike për suksesin e një chatbot. Grumbullimi i madh i miliarda postimeve të Reddit dhe Twitter mendohet se janë të dhëna trajnimi jashtëzakonisht të rëndësishme – dhe përdoren nga kompanitë e AI.

Por platforma si Twitter dhe Reddit duan të paguhen për këto të dhëna.
Në prill, shefi ekzekutiv i Reddit, Steve Huffman, i tha New York Times se ishte i pakënaqur me atë që po bënin kompanitë e AI.

“Korpusi i të dhënave Reddit është me të vërtetë i vlefshëm”, tha ai. “Por ne nuk kemi nevojë t’ia japim të gjithë këtë vlerë disa prej kompanive më të mëdha në botë falas.”

Twitter ka filluar tashmë të ngarkojë përdoruesit për të hyrë në ndërfaqen e tij të programimit të aplikacionit (API), i cili përdoret shpesh nga aplikacionet dhe studiuesit e palëve të treta – që mund të përfshijnë kompanitë e AI.

Ka edhe arsye të tjera të mundshme për lëvizjen.
Zoti Musk i ka shtyrë njerëzit drejt Twitter Blue, shërbimi i tij i abonimit me pagesë. Është e mundur që ai po shikon një model ku përdoruesit do të duhet të paguajnë për të marrë një shërbim të plotë Twitter – dhe akses në postime të pakufizuara.

I sinjalizuar nga një shenjë blu, statusi “i verifikuar” iu dha falas nga Twitter llogarive të profilit të lartë përpara se Musk të merrte detyrën e shefit të saj. Tani, shumica e përdoruesve duhet të paguajnë një tarifë abonimi nga 8 dollarë (6,30 £) në muaj për t’u verifikuar dhe mund të fitojnë statusin pavarësisht nga profili i tyre.

Sipas uebsajtit Downdetector – i cili gjurmon ndërprerjet në internet – një maksimum prej 5,126 personash raportuan probleme me aksesin në platformë në Mbretërinë e Bashkuar në orën 16:12 BST të shtunën.

Në SHBA, afërsisht 7,461 njerëz raportuan defekte në të njëjtën kohë.

Fillimisht, Musk njoftoi kufijtë e leximit prej 6,000 postimesh në ditë për llogaritë e verifikuara, 600 për llogaritë e paverifikuara dhe 300 për llogaritë e reja të paverifikuara.

Në një tjetër përditësim, Musk tha se “disa qindra organizata (ndoshta më shumë) po fshinin të dhënat e Twitter në mënyrë jashtëzakonisht agresive”.

Ai më vonë tregoi se kishte pasur një barrë në faqen e tij të internetit, duke thënë se ishte “më tepër e turpshme të sillte një numër të madh serverësh në internet në një bazë urgjence”.

Një server është një kompjuter i fuqishëm që menaxhon dhe ruan skedarë, duke ofruar shërbime të tilla si faqet e internetit për përdoruesit.

Adam Leon Smith nga BCS, organi profesional i Mbretërisë së Bashkuar për IT, tha se masa ishte “shumë e çuditshme” pasi kufizimi i kohës së lëvizjes së përdoruesve do të ndikonte në të ardhurat e kompanisë nga reklamat.

Musk e bleu kompaninë vitin e kaluar për 44 miliardë dollarë (35 miliardë paund) pas shumë kthimesh. Ai ishte kritik ndaj menaxhmentit të mëparshëm të Twitter dhe tha se nuk donte që platforma të bëhej një dhomë jehone.

Menjëherë pas marrjes së detyrës, ai shkurtoi fuqinë punëtore nga pak më pak se 8,000 punonjës në rreth 1,500.
Në një intervistë për BBC, ai tha se shkurtimi i fuqisë punëtore nuk ka qenë i lehtë.

Inxhinierët u përfshinë në pushimet nga puna dhe dalja e tyre ngriti shqetësime për stabilitetin e platformës.
Por ndërsa Musk pranoi disa defekte, ai i tha BBC-së në prill se ndërprerjet nuk kishin zgjatur shumë dhe faqja po funksiononte mirë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: