Twitter bllokoi llogaritë e disa gazetarëve të njohur amerikanë që raportuan për kompaninë dhe pronarin e saj të ri Elon Musk.

Sipas Bloomberg, shefi i ri i platformës pretendon se këta gazetarë po bënin doxxing – domethënë zbulonin vendndodhjen e tij në kohë reale, duke e vënë atë dhe familjen e tij në rrezik.

Të enjten vonë mbrëma, gazetarët nga botimet duke përfshirë Washington Post, New York Times, Mashable dhe CNN raportuan se ata ishin ndaluar nga rrjeti social dhe se tweet-et e tyre nuk ishin më të dukshme. Musk tha se profilet në fjalë, të cilat përfshinin komentuesin dhe autorin sportiv dhe politik amerikan Keith Olbermann, përfshinin njerëz që kishin postuar vendndodhjen e tij në kohë reale, duke vënë në dukje se kjo përbënte “në thelb koordinatat e atentatit”.

“Nuk kam qenë i informuar paraprakisht. Unë nuk kam marrë një email ose nuk jam kontaktuar nga kompania në lidhje me arsyen e pezullimit, “tweetoi reporteri i New York Times Ryan Mack përmes një llogarie të re. Ai postoi një pamje të ekranit të aplikacionit duke thënë se është pezulluar përgjithmonë. “Unë raportoj në Twitter, Elon Musk dhe kompanitë e tij dhe unë do të vazhdoj ta bëj këtë”, shtoi ai.

Musk më pas anketoi ndjekësit e tij se kur duhet të zhbllokonte llogaritë. Rezultati i “votimit” ishte heqja e pezullimit të llogarive. Musk vazhdoi të zhvillojë një sondazh të dytë me më pak opsione, me rezultatet përsëri të prirura drejt heqjes së kufizimeve. “Nëse bën doxxing, bllokohesh, fundi i historisë, kjo është”, tha Musk menjëherë pas sondazhit të tij të parë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb