Anne Heche u shpall zyrtarisht e vdekur dje pas një aksidenti të rëndë! Përfaqësuesi i aktores amerikane bëri të ditur se organet e saj të padëmtuara do të dhurohen. 53-vjeçarja ishte në koma për një javë pas një aksidenti të tmerrshëm me makinë në Los Angeles.

“Sot humbëm një dritë të ndritshme, një shpirt të sjellshëm dhe më të lumtur”, tha familja e saj në një deklaratë të premten.

Heche është dalluar për rolin e saj në filmat Volcano, Donnie Brasco dhe xhirimin e 1998 të Psycho.

Nëna e dy fëmijëve u shfaq gjithashtu në Dancing with the Stars, ekuivalenti amerikan i Strictly Come Dancing, në 2020.

Sipas Departamentit të Zjarrfikësve të Los Anxhelosit (LAFD), automjeti i Heche “shpërtheu në zjarr të fortë”, ku 59 zjarrfikësve iu deshën më shumë se një orë për të shuar plotësisht. Shtëpia dykatëshe ku ajo u përplas, mbeti “e pabanueshme”.

Përveç djegieve, aktorja pësoi edhe “një dëmtim të rëndë anoksik të trurit” – kur truri është i privuar nga oksigjeni – u shpreh familja e saj.

Një përfaqësues tha se aktorja e ndjerë është “e vdekur ligjërisht”, por shtoi se trajtimi i saj në mbështetje të jetës do të vazhdojë përkohësisht për të kontrolluar nëse ajo mund të përshtatet me një dhurim të mundshëm organesh.

Heche ka lindur në vitin 1969 në Ohio dhe familja e saj u zhvendos shumë herë gjatë fëmijërisë së saj.

Kur ajo ishte 13 vjeçe, babai i saj vdiq nga HIV/Aids, dhe më vonë ajo tha në librin e saj të kujtimeve të vitit 2001, Call Me Crazy, se ai e kishte përdhunuar vazhdimisht kur ishte fëmijë.

Në intervistat për promovimin e librit, ajo tha se abuzimi e bëri atë të ishte “e çmendur” për 31 vitet e para të jetës së saj dhe se kishte krijuar një botë fantazi të quajtur “Dimensioni i Katërt” për ta bërë veten të ndihej e sigurt.

Tre muaj pas vdekjes së babait të saj, vëllai i saj u vra në një aksident automobilistik, për të cilin ajo besonte se ishte vetëvrasje. Nëna e saj kundërshtoi pretendimet për vetëvrasje dhe abuzim dhe dyshja u larguan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb