Llogaritë bankare të ambasadës dhe konsullatës së Finlandës në Rusi janë ngrirë dhe vendi nordik nuk ka pasur një shpjegim nga fqinji i tij. Lajmi është bërë i ditur nga ministria e jashtme finlandeze.

Finlanda, e cila ka një kufi të gjatë me Rusinë, u bashkua zyrtarisht me NATO-n më 4 prill në një ndryshim historik të politikës së shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia që tërhoqi një kërcënim nga Moska për kundërmasa.

Ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto u tha gazetarëve se llogaritë bankare kishin pushuar së punuari më 27 prill, raportoi Reuters.

“Llogaritë e ambasadave finlandeze janë ngrirë në Rusi dhe për momentin ato nuk mund të përdoren,” tha Haavisto, duke shtuar se misionet kishin përdorur rezervat e tyre të parave të gatshme për të paguar faturat.

Haavisto tha se Finlanda u kishte dërguar autoriteteve ruse një njoftim më 4 maj duke kërkuar që Rusia të siguronte aftësinë e misioneve për të funksionuar në Rusi dhe duke kërkuar një shpjegim zyrtar për ngrirjen, por ajo nuk kishte marrë një të tillë deri më tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: