Një ditë pas arrestimit të saj, është lënë e lirë ish-bashkëshortja e Fatmir Ramës, i njohur ndryshe edhe si ‘Miri i Xhikes’. Manjola Priftin, e cila u arrestua me qëllim ekstradimin drejt Italisë, është lënë sot e lirë nga Gjykata e Tiranës.

“BalkanWeb” mëson se gjykatësi Arben Micko ka vendosur ndaj 43-vjeçaren masën e ‘detyrim paraqitje’. 43-vjeçarja ishte e shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi ishte dënuar nga gjykata italiane me 7 vite e 3 muaj burg për ‘pjesëmarrje në organizata kriminale, me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike’.

Në vitin 2012 ajo u arrestua për probleme ligjore në Itali, por më pas u la e lirë. Ndërkohë Miri i Xhikes u ekzekutua në ambientet e kompleksit të tij “Kartodromi” në Lundër, 9 vjet më parë.

NJOFTIMI I POLICISE
Policia e Tiranës në bashkëpunim me Interpol Tirana kanë bërë arrestimin provizor me qëllim ekstradimi të shtetases:

Manjola Prifti, 43 vjeç, banuese në Tiranë.

Kjo shtetase ishte e shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi:

Autoritetet Gjyqësore Italiane, e kanë dënuar shtetasen Manjola Prifti me 7 vjet, 3 muaj dhe 15 ditë burg, për veprën penale “Pjesëmarrje në organizatë kriminale, me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike” bazuar në nenin 110 të Kodit Penal Italian dhe Neni 73 e 74 të Dekretit të Presidentit Italian nr. 309/90. Materialet u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë.
(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb