Një 49-vjeçar ka vdekur pasi u arrestua nga oficerët gjatë protestave kundër masave të qeverisë gjermane për të parandaluar përhapjen e COVID-19, tha policia të hënën.
Policia tha se burri ishte ankuar për ndjesi shpimi në krah dhe gjoks, ndërsa oficerët kontrollonin ID -në e tij në rrethin Mitte të kryeqytetit, ku mijëra protestues ishin mbledhur të dielën pavarësisht ndalimit zyrtar të demonstratave.

Rreth 600 persona u arrestuan gjatë demonstratave, të cilat panë shpërthime dhune ndërsa protestuesit kundërshtuan urdhrat për t’u shpërndarë dhe u përpoqën të thyenin rreshtat e policisë.

Policët i dhanë ndihmën e parë burrit ndërsa mbërriti një ambulancë dhe e çuan në spital, ku më vonë ai vdiq, tha policia. Një hetim është hapur për vdekjen e tij.
Autoritetet ende nuk japin një shifër për numrin e protestuesve dhe oficerëve të plagosur gjatë ngjarjeve të së dielës.

Departamenti i policisë i Berlinit, i cili kishte më shumë se 2,000 oficerë në qytet këtë fundjavë, tha se oficerët ishin ngacmuar dhe sulmuar nga protestuesit.
“Ata u përpoqën të depërtonin në kordonin e policisë dhe të tërhiqnin kolegët tanë”, thuhej në Twitter, duke shtuar se policia duhej të përgjigjej.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb