Mahsa Amini, një vajzë 22-vjeçare ndërroi jetë disa orë pasi u ndalua nga policia e moralit për shkelje të dyshuar të rregullave të rrepta të hixhabit.

Shefi i policisë së Teheranit thotë se vdekja e një gruaje në paraburgim javën e kaluar ishte një incident “i pafat” që ai nuk dëshiron të përsëritet, raportojnë mediat lokale.

Dëshmitarët akuzuan oficerët për rrahjen e saj, duke shkaktuar protesta në kryeqytet dhe në provincën e saj të Kurdistanit.

Megjithatë gjenerali i policisë Hossein Rahimi i quajti pretendime të tilla “frikacake” dhe këmbënguli se ajo nuk pësoi asnjë dëmtim fizik.

Amini, një kurde etnike që ishte nga qyteti perëndimor i Saqezit, vdiq në spital të premten pasi kaloi tre ditë në koma.

Ajo u arrestua jashtë një stacioni metroje në Teheran të martën nga policia e moralit. Ata e akuzuan atë për shkelje të ligjit që u kërkon grave të mbulojnë flokët me shami dhe krahët dhe këmbët me rroba të gjera.

Sipas dëshmitarëve, ajo u rrah ndërsa ishte brenda një furgoni policie që e çoi në një qendër paraburgimi.

Policia hodhi poshtë akuzat dhe tha se ajo pësoi “dështim të papritur të zemrës” ndërsa priste me gratë e tjera në objekt për t’u “edukuar”.

Ata publikuan pamjet e kamerave që tregonin një grua që ata e identifikuan si Amini duke folur me një zyrtare femër, e cila i rrëmben veshjet. Më pas ajo shihet duke mbajtur kokën me duar dhe duke u rrëzuar përtokë.

Ministri i Brendshëm tha të shtunën se zonja Amini “kishte probleme fizike të mëparshme”.

Megjithatë, babai i saj u tha mediave se ajo ishte “në formë dhe nuk kishte probleme shëndetësore”. Ai gjithashtu tha se vajza e tij kishte pësuar mavijosje në këmbët e saj dhe se pamjet e kamerave tregonin një “version të redaktuar” të ngjarjeve.

Vdekja e saj shkaktoi kritika të gjera për veprimet e policisë së moralit, e cila kohët e fundit nisi një goditje ndaj “veshjeve të papërshtatshme”.

Protestat shpërthyen në Saqez pas funeralit të saj të shtunën, me forcat e sigurisë që thuhet se hapën zjarr ndaj një turme që marshoi drejt zyrës së guvernatorit lokal dhe brohorisnin “vdekje diktatorit”,ndaj udhëheqësit të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei.

Grupi kurd i të drejtave të njeriut Hengaw tha se të paktën 38 persona u plagosën nga plumbat e vërtetë dhe të gomës, pesë prej të cilëve në gjendje kritike.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb