Një lojtar hokej mbi akull i arrestuar në Rusi për pretendimet se i ka shpëtuar shërbimit ushtarak është shtruar në spital, thotë avokati i tij.

Ivan Fedotov, i cili ka një kontratë me një ekip amerikan NHL, është dërguar në një spital ushtarak pasi u sëmur, tha përfaqësuesi i tij për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve RIA.

Fedotov ishte portier në ekipin rus që fitoi medaljen e argjendtë në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit këtë vit.

25-vjeçari nënshkroi një kontratë njëvjeçare me Philadelphia Flyers në maj.

Fedotov u arrestua nga policia e Shën Petersburgut me kërkesë të zyrës së prokurorit ushtarak dhe u dërgua në një zyrë regjistrimi, tha faqja e lajmeve Fontanka.ru.

Avokati i tij Alexei Ponomaryev tha për RIA se Fedotov ishte dërguar në një spital ushtarak me gastrit “për shkak të stresit”. “Ivan ndihet keq,” shtoi ai. Ai thotë se “nuk po i ofrohet ndihma e plotë mjekësore”.

Ponomaryev mohoi akuzat se klienti i tij kishte shmangur shërbimin ushtarak. NHL ka ndërprerë lidhjet e biznesit me Rusinë, por nuk i ka ndaluar më shumë se 50 lojtarët në ekipet e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb