Gjykata ruse fillon seancën e mbyllur për gazetarin amerikan të arrestuar për spiunazh – raportojnë mediat.

Një gjykatë në Moskë ka nisur një seancë të mbyllur për të dëgjuar një kërkesë për arrestimin zyrtar të gazetarit të Wall Street Journal Evan Gershkovich, i arrestuar për spiunazh, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA.

Më herët, zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha se ishte shumë herët për të folur për një shkëmbim të mundshëm të të burgosurve që përfshin Gershkovich.

Agjencia e lajmeve Interfax citoi zotin Ryabkov të thoshte se shkëmbime të tilla kishin ndodhur më parë për të dënuarit tashmë dhe se ishte e nevojshme të pritej për të parë se si do të zhvillohej historia me z. Gershkovich.

Më herët, shërbimi rus i sigurisë FSB tha se kishte arrestuar reporterin me dyshimin se kishte spiunuar për Uashingtonin – masa më serioze publike kundër një gazetari të huaj që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Evan Gershkovich, një reporter me përvojë në Rusi, punonte në Yekaterinburg kur u ndalua.

Wall Street Journal tha se ishte “thellësisht e shqetësuar” për sigurinë e tij dhe mohoi me forcë akuzat kundër tij.

Kremlini pretendoi se gazetari ishte “kapur në flagrancë”.

FSB tha se kishte “ndaluar aktivitetet e paligjshme” dhe se reporteri “kishte vepruar sipas udhëzimeve të SHBA” dhe “duke mbledhur sekrete shtetërore”.

Disa orë më vonë, shërbimi i sigurisë e çoi atë në gjykatën e qarkut Lefortovo në Moskë për arrestimin e tij zyrtar. Ai u pa më vonë duke u shoqëruar nga ndërtesa para se të largohej.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb