Numri i pacientëve me COVID-19 në njësitë e kujdesit intensiv (ICU) në Francë është rritur me 10 për qind që nga java e kaluar, sipas një gjurmuesi të të dhënave ditore të qeverisë, dhe shtretërit e Kujdesit Intensiv të vendit janë tani 90 për qind të mbushura.

Sipas mediave të huaja, Benjamin Clouzeau, një mjek i Kujdesit Intensiv në Spitalin Bordeaux në Francën jugperëndimore, i tha Euronews se 90 për qind e pacientëve të tyre kanë variantin e coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar dhe janë dukshëm më të rinj se në valën e parë dhe të dytë të infeksioneve.

“Ata janë midis 30 dhe 65 vjeç. Ata kanë pak ose aspak kushte shëndetësore themelore. Disa janë mbipeshë – por ata nuk janë të trashë, ata janë thjesht mbipeshë”, ka thënë ai në një intervistë.

“Një pjesë e mirë e tyre kanë diabet, por kjo është larg shumicës. Pra, ata janë të rinj, gjë që është disi pozitive për ne”.

Këta pacientë më të rinj zakonisht përfundojnë në Kujdes Intensiv për shkak se nuk konsultojnë një mjek në radhë të parë, shpjegoi Clouzeau, “sepse ata fillimisht kanë energji për ta luftuar këtë në shtëpi, derisa të rraskapiten plotësisht”.

Ai theksoi se ndërsa njerëzit mund të jenë bërë disi “të mësuar” ndaj numrave të përditshëm të vdekjeve nga COVID-19, realiteti prapa këtyre shifrave është i frikshëm.

“Gjatë vitit të kaluar, francezët janë bombarduar me të dhëna dhe shifra ditore të vdekjeve. Dhe ne nuk e kuptojmë gjithmonë se çfarë nënkuptojnë këto shifra: 300, 400 vdekje çdo ditë – kjo është sikur çdo ditë të rrëzohej nga një aeroplan. Njerëzit nuk e kuptojnë këtë më”, ka thënë më tej ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb