Novak Djokoviç ka mbërritur në Serbi pas deportimit nga Australia të dielën pasi gjykata hodhi poshtë ankesën e tij kundër një urdhri largimi për shkak se ai nuk ishte i vaksinuar kundër COVID-19.

Vendimi më në fund shkatërroi shpresat e yllit të tenisit të renditur më të lartë për të luajtur në Australian Open, për të mbrojtur titullin e tij dhe për të konkurruar për një Grand Slam të 21-të rekord.

Avioni i Djokoviçit që e transportonte atë nga Emiratet e Bashkuara Arabe u ul në Beograd pas mesditës me orën lokale të hënën. Mbështetësit ishin në aeroport për ta përshëndetur, disa duke brohoritur dhe valëvitur flamujt serbë.

Një mbështetëse, Mariana Maljenovic, tha se ishte aty për ta inkurajuar atë që të “vazhdonte në stilin e tij”. “Kjo është ajo që e bën atë të veçantë dhe të ndryshëm, dhe njeriun më të mrekullueshëm në botë,” tha ajo.

Megjithatë, duket se lojtari mund t’i ketë shmangur kamerave dhe është larguar nga aeroporti pa kërkuar vëmendje dhe pa bërë një deklaratë.

Numri një i tenisit në botë për meshkuj zbarkoi në Dubai më herët të hënën, pasi u nis nga Melburni me një fluturim të Emirates për t’u nisur për në të njëjtin qytet të Emirateve të Bashkuara Arabe nga i cili kishte fluturuar për në Australi.

Zgjedhja e tij për kryeqytetin serb ka habitur disa, duke qenë se rezidenca e tij është në Monte Carlo dhe familja e tij jeton atje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb