Ish-kryebashkiaku i Melitopolit ka folur hapur për rrëmbimin dhe ndalimin e tij nga forcat ruse.

Ivan Federov udhëhoqi qytetin juglindor derisa ai ra në duart e forcave pushtuese ruse herët dhe ai u rrëmbye gjashtë ditë më parë.

Ai u lirua të mërkurën pasi Ukraina tha se kishte rënë dakord të shkëmbente nëntë ushtarë rusë të kapur për ta kthyer atë.

Duke folur për Audrey Brown të ​​BBC-së, Federov tha se trupat ruse e morën atë nga zyra e tij pa asnjë fjalë dhe se ai nuk kishte asnjë lidhje me botën e jashtme derisa ishte në paraburgim.

Ai tha se ishte mbajtur në një dhomë të vogël me ushtarë të armatosur, por asnjëherë nuk ishte lënduar fizikisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: