Persona të armatosur kanë liruar 30 studentë nigerianë që kaluan gati shtatë muaj në robëri, ka thënë një zyrtar qeveritar, grupi i fundit në lirimin e dhjetëra studentëve të shtetit Kebbi të rrëmbyer në qershor, raporton AP.

Ata arritën në kryeqytetin e shtetit Kebbi të shtunën së bashku me një mësues, tha një zëdhënës i guvernatorit Kebbi i cili nuk dha detaje të mëtejshme për lirimin e tyre. Shpërblesa për rrëmbime për lirimin e qindra studentëve të rrëmbyer në vendin e Afrikës Perëndimore janë të zakonshme.

Studentët e Kolegjit Federal të Qeverisë në Kebbi u rrëmbyen më 17 qershor kur persona të armatosur sulmuan shkollën e tyre në Birnin-Yauri, e cila është rreth 220 kilometra nga kryeqyteti i shtetit.

Autoritetet nuk kanë njoftuar deri më sot arrestimin e asnjë prej rrëmbyesve, i cili vrau një oficer policie para se të largoheshin me studentët në pyjet aty pranë – një model i ngjashëm me rrëmbimin e më shumë se 1,400 nxënësve në vendin më të populluar të Afrikës që nga fillimi i 2021, sipas agjencisë së OKB-së për fëmijë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: