Kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke kanë mbërritur në Kiev, për t’u takuar me presidentin Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal.
Kryeministrat mbërritën në qytet në emër të këshillit të BE-së, tha Shmyal në Twitter , duke vlerësuar “guximin e miqve”.

Udhëheqësit do të diskutojnë “mbështetje të Ukrainës dhe forcimin e sanksioneve kundër agresionit rus”, shtoi ai.

Kryeministri polak Mateusz Moraëiecki gjithashtu postoi në Twitter fotot e shfaqjes së tij në bisedë me kryeministrat e tjerë.

“Këtu, në Kievin e shkatërruar nga lufta, po shkruhet historia. Pikërisht këtu, liria lufton kundër botës së tiranisë. Është këtu që e ardhmja e të gjithë neve varet në balancë. BE-ja mbështet UA-në, e cila mund të mbështetet në ndihmën e miqve të saj – ne e sollëm këtë mesazh në Kiev sot”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: