Eshtrat e dala në dritë javë më parë për të cilat pati pretendime se janë eshtra të të ekzekutuarve gjatë komunizmit, pas gërmimeve nga arkeologët kanë sjell dëshmi të shekujve VII-IX dhe XI.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, përmes një postimi tregon gjetjet e deritanishme dhe punën e arkeologëve.

MESAZHI I MARGARITIT
👷🏼♂️ Vazhdojnë gërmimet #arkeologjike në varrezën mesjetare të Përmetit. Specialistët e Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore dhe DRTK Gjirokaster kanë nxjerrë në dritë të tjera objekte dhe po dokumentojnë dhe identifikojnë rezultatet e gërmimeve.
👉🏼 Sipas studimeve paraprake, vathët, unazat dhe varëset e zbukuruara i përkasin mesjetës së hershme, prej shek. VIII-IX deri në XI.
🟢 Zbulimi i kësaj varreze shton informacionin për gjeografinë e shpërndarjes së kulturës #arbërore në vendin tonë!

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb