Miliarderët rusë humbën 39 miliardë dollarë në një ditë të vetme pasi Rusia pushtoi Ukrainën të enjten, sipas llogaritjeve të Bloomberg.

Kjo i dyfishoi humbjet e tyre që nga fillimi i vitit  ndërsa Presidenti Vladimir Putin u përgatit për goditjen e tij ndaj fqinjit properëndimor të Rusisë, duke shkaktuar sanksione të rënda nga ekonomitë e përparuara.

Kryetari i Lukoil, Vagit Alekperov, pa rënien më të madhe prej 6.2 miliardë dollarësh të enjten – pasuria e tij neto tani arrin në 13 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.Alexei Mordashov, prodhuesi i pajisjeve të të cilit Power Machines u godit nga sanksionet e SHBA në 2018, pasoi me 4.2 miliardë dollarë humbje njëditore. Të paktën katër miliarderë rusë, duke përfshirë njeriun më të pasur të Rusisë, Vladimir Potanin, pësuan humbje prej të paktën 3 miliardë dollarësh në një ditë të vetme.

Rënia erdhi pasi tregjet e aksioneve të Rusisë pësuan humbjen e tyre më të mprehtë ndonjëherë njëditore, me indeksin MOEX të aksioneve kryesore që ra me 33% dhe Bankën Qendrore u detyrua të blinte rubla në një përpjekje për të rikthyer një rrëshqitje dramatike të monedhës. Tregjet organizuan një rimëkëmbje të pjesshme në mëngjesin e së premtes në tregtinë e paqëndrueshme.

Alekperov dhe Gennady Timchenko, të cilët Britania i sanksionoi të hënën, u raportua se kishin humbur rreth 10 miliardë dollarë secili këtë vit, ose më shumë se 40% të pasurisë së tyre.

Nga 22 miliarderët, vetëm manjati i qymyrit dhe plehrave, Andrei Melnichenko, pa vlerën e tij neto të rritjes me 100 milionë dollarë në 18.6 miliardë dollarë. Qeveritë perëndimore vendosën sanksione kundër Rusisë të martën, duke përfshirë pezullimin e gazsjellësit Nord Stream 2, bllokimin e tregtimit të obligacioneve qeveritare dhe lëshimin e më shumë ngrirjeve të aseteve dhe ndalimeve të udhëtimit për oligarkët kryesorë.  Ata vendosën masa edhe më të ashpra pasi Putin shpalli një fushatë ushtarake disa ditë pasi njohu pavarësinë e republikave separatiste Luhansk dhe Donetsk në Ukrainën lindore.

Të enjten pa një rënie rekord në tregun e aksioneve të Rusisë dhe hiper paqëndrueshmëri në rubla ruse.

Putin mblodhi më shumë se 30 drejtues të lartë dhe pronarë biznesesh në Kremlin të enjten në mbrëmje, duke kërkuar mbështetjen e tyre përballë sanksioneve perëndimore kundër sektorëve bankar dhe teknologjik të Rusisë, si dhe sanksioneve personale kundër elitës së biznesit të vendit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb