Rajoni i Siçilisë, në Itali njihet për aktivitetin sizmik të saj shpesh i shoqëruar me shpërthime në malin Etna që ndër shekuj kanë shkaktuar dhjetëra mijëra vdekje.
Ishte viti 1831 ku një grup peshkatarësh që vunë re se diçka e çuditshme po ziente në fund të Detit Mesdhe. Në korrik të atij viti, peshkatarët sicilianë kishin filluar të vinin re dhëmbëza peshqish të ngordhur që ngriheshin në sipërfaqen e oqeanit. Peshqit ishin të ngrënshëm, por ata kishin erë të keqe squfuri.
Shkaku i ngordhjes së peshqve u bë i qartë disa ditë më vonë, natën e 10 korrikut, kur marinarët vunë re se shenja të një vullkani ishin shfaqur mbi dallgët, duke shpërndarë tym, hirit dhe lavës. Ajo u rrit dhe u rrit, dhe në gusht ishte formuar një ishull i tërë.
Ishulli ishte pak më shumë se një shkëmb – rreth gjysmë milje (800m) në diametër dhe 200ft (60m) mbi det – por ishte plot mundësi; shumë njerëz madje besuan se po vëzhgonin lindjen e një kontinenti krejt të ri.

I vendosur në zemër të rrugëve evropiane të transportit, ishulli shpejt çoi në një mosmarrëveshje ndërkombëtare, pasi Franca dhe Britania e Madhe garuan me Sicilianët për pronësinë e ishullit. Argumenti ishte gjithçka për asgjë, megjithatë. Brenda pesë muajsh, ishulli ishte zhytur përsëri nën sipërfaqen e oqeanit, duke i bërë disa ta quanin “L’isola che non c’è” (ishulli që nuk është atje) ose “L’isola che se ne andò” ( ishull që u largua).

Ky muaj shënon 190 vjetorin e shfaqjes së ishullit. Vullkanologët kanë qenë në gjendje të hartojnë fundin e detit rreth ngushticës siciliane në detaje të jashtëzakonshme, me imazhe mahnitëse të kësaj Atlantize jetëshkurtër. Puna e tyre mund të na ndihmojë të kuptojmë pse u shfaq dhe u zhduk – dhe nëse një ishull i ri mund të ngrihet ndonjëherë në vend të tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: