Një turist 22-vjeçar humbi jetën pak ditë më parë në zonën e Dhërmiut. Zohar Dean Collins ishte duke pushuar në resortin shqiptar, ndërsa për ngjarjen kanë shkruar edhe mediat në Britaninë e Madhe ku ai jetonte. Ato shkruajnë se studenti me origjinë hebreje por me banim në Londër, “gjithmonë kishte një buzëqeshje në fytyrën e tij”.

Sipas mediave lokale, Zohar Dean Collins, ishte student i fizikës në Universitetin e Leeds-it dhe kishte udhëtuar me miqtë në Dhërmi, pasi mbaroi vitin e tretë të universitetit.

Për mediat ka folur edhe një prej miqve të afërt te Collins, i cili ka thënë: “Isha me Zoharin për ditën e tij të fundit në këtë planet dhe mund t’ju them me besim se ai ishte i lumtur, plot jetë dhe duke shijuar botën përreth tij si gjithmonë”.

Ndërkohë, një mbledhje fondesh në internet e krijuar për të mbështetur prindërit dhe tre vëllezërit e motrat e Collins me riatdhesimin e trupit të tij dhe shpenzimet e funeralit ka mbledhur tashmë mbi 22,000 £ nga rreth 800 donatorë.

Në një deklaratë, Shoqata e Fizikës së Universitetit të Leeds kujtoi një “mik të dashur” dhe “anëtar jashtëzakonisht të vlerësuar”. Ata thanë: “Humbja e Zoharit lë një gropë të madhe në jetën tonë dhe komiteti nuk do të jetë i njëjtë pa të.”

Rabini Nathan Godleman i Sinagogës Liberale të Londrës Jugore i tha JC: “U tronditëm kur mësuam për vdekjen e Zoharit, i cili mori pjesë në cheder në SLLS dhe mori pjesë në kampet verore dhe turneun në Izrael me LJY-Netzer. Ai ishte shumë i dashur dhe i admiruar dhe njerëzit janë shumë të trishtuar. Shpërthimi i mbështetjes për familjen e Zoharit është një testament për të dhe jam i sigurt se drita që ai dha do të vazhdojë të shkëlqejë dhe të jetë një ndikim për mirë në të gjithë jetën tonë.”

“Të gjithë po e kujtojmë Zoharin si njeriun e zgjuar, me shpirt të lirë dhe të ngrohtë që ishte. Ai ishte vërtet i veçantë, duke pasur gjithmonë një buzëqeshje në fytyrën e tij dhe duke udhëhequr të tjerë të panumërt për ta ndarë atë buzëqeshje”, tha rabini më tej.

Duke shkruar në një faqe përkujtimore në internet, një ish-mësues i Collins kujtoi “një djalë të ri të jashtëzakonshëm”.

“Më pëlqeu të të mësoja. Më pëlqeu pasioni, vendosmëria, inteligjenca dhe zgjuarsia juaj e shkëlqyer, për të përmendur disa nga cilësitë tuaja të mrekullueshme”, shprehet ai.

Ish-shoku i klasës Tal e përshkroi atë si “shpirti i festës dhe energjia e tij ishte e madhe”.

“Vetëm tani po kuptoj sa shumë gjëra kam mësuar prej tij. Më mungon tashmë o burrë”, shkruan shoku i tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb