Prova të reja dëshmojnë se Kurt Cobain është vrarë, ndërkohë që denoncuesi i këtij pretendimeve i kërkon bashkëshortes së solistit, Courtney Love të bëjë testin e detektorit të gënjeshtrës, sipas ”The Sun”.

Cobain është vrarë, sipas një krijuesi dokumentarësh të vlerësuar me çmime, i cili po i ofron së vesë të yllit të rock-ut, Courtney Love, një shans të ri pas shumë vitesh spekulimesh për vdekjen e Cobain.

Regjisori dhe autori Ian Halperin po sfidon aktoren dhe këngëtaren Love, 58 vjeçe, që të bëjë një poligraf për t’ju përgjigjur pyetjeve rreth vdekjes së Cobain në vitin 1994, e cila kuptohet gjerësisht si një vetëvrasje.

Halperin beson se libri i tij i ri “Rasti i mbyllur: Vrasja e Cobain: Vrasja dhe mbulimi i Kurt Cobain” paraqet një argument bindës se Cobain nuk vrau veten.

Gazetari investigativ, i cili ka hetuar vetëvrasjen e Cobain që nga mesi i viteve 1990, thotë se ai ka zbuluar prova të reja që drejtuesi i Nirvana-s u vra.

Halperin beson se një test i suksesshëm i detektorit të gënjeshtrës do të ndihmojë në pastrimin e emrit të saj pas gati tre dekadash dyshimi nga disa njerëz të guximshëm të Nirvana-s dhe pyetjeve rreth asaj që ndodhi në të vërtetë.

Cobain, i cili kishte qenë përdorues heroine, u gjet i vdekur në një dhomë në shtëpinë e tij në lagjen ”Lake Washington” të Seattle më 8 prill 1994.

Ai po shtrëngonte pushkën e gjahut që e kishte vrarë, plumbi i kishte goditur kokën nga goja.

Pavarësisht se mjeku dhe Departamenti i Policisë së Seattle e deklaruan vdekjen një vetëvrasje, teoritë se Love mund të ketë luajtur një rol në vdekjen e Cobain kanë vazhduar në dritën e mospërputhjeve të dukshme në prova.

Në një intervistë ekskluzive për ”The US Sun”, Halperin tha se “në këtë libër tregoj pa u lëkundur se policia e kishte gabim 1000% dhe ajo ishte një vrasje”.

“Vendimi duhet të ndryshojë nga vetëvrasje në vrasje”, thekson ai.

“Dhe e gjithë kjo mbështetet në provat mjeko-ligjore patologjike, prova të reja që kam nxjerrë. Unë nuk po akuzoj askënd për vrasje, por sfidoj Courtney-n që më në fund të bëjë një poligraf. Unë do të paguaj për të pastruar emrin e saj”, shton Ian.

Halperin i bëri një lutje të drejtpërdrejtë Love që të bënte poligrafin, i cili është një opsion teknik i përdorur nga zyrtarët e zbatimit të ligjit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb