Një fotograf, fitues i çmimeve që mbuloi marrjen e Afganistanit nga talebanët u la pas nga komandot e Ushtrisë Nacionale Afgane dhe u vra nga luftëtarët talebanë të cilët më vonë gjymtuan trupin e tij, sipas kompanisë së tij.

Sipas mediave të huaja, fotoreporteri i Reuters, Danish Siddiqui, 38 vjeç, u vra në fillim të ofensivës rrufe të talebanëve për të rimarrë Afganistanin në qytetin jugor të Spin Boldak.

Ai tani besohet të jetë plagosur nga fragmente nga një raketë ndërsa mbulonte luftimet midis talebanëve dhe komandove afganë në Spin Boldak, provincën Kandahar.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Besohet se ai u la pas nga ushtria afgane në tërheqje, me të cilën ishte përfshirë si pjesë e hetimit të tij, para se të binte në duart e talebanëve.

Siddiqui, një fotograf fitues i Çmimit Pulitzer Indian dhe baba i dy fëmijëve, u vra më vonë, trupi i tij u gjymtua dhe më pas ndoshta u shkel nga një makinë.

Luftëtarët talebanë dyshohet se kanë kryer gjymtimin, megjithëse një zëdhënës i grupit ekstremist islamik thotë se trupi i Siddiqui u zbulua pasi ishte gjymtuar.

Në një kujtim për fotoreporterin, i cili kishte kërkuar nga shefat që ta lejonin atë të mbulonte krizën e shpalosur në Afganistan, familja e tij tha: ‘Danish nuk ishte vetëm një profesionist i shquar, por edhe një qenie e mrekullueshme njerëzore që kapi të vërtetën përmes aparatit të tij’.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb