Mbretëresha Elizabeth u vajtua në të gjithë Commonwealth-in 54-vendesh, një grup i ndërtuar rreth Britanisë dhe ish-kolonive të saj.

Kryeministrja e Zelandës së Re ka treguar se si u zgjua në orën 5 të mëngjesit nga një oficer policie që ndezi një dritë në dhomën e saj të gjumit për t’i treguar asaj lajmin për vdekjen e Mbretëreshës.

Anekdota e Jacinda Ardern-it dhe nderimi i mëvonshëm i përzemërt për Madhërinë e Saj, është një nga shumë krerët e kombeve të Komonuelthit.

Zelanda e Re
Sipas rregullimeve kushtetuese të Zelandës së Re, mbretëresha ishte gjithashtu monarkja dhe kreu i shtetit të vendit dhe zonja Ardern e përshkroi atë si “të jashtëzakonshme”.

“Ditët e fundit të jetës së mbretëreshës tregojnë se kush ishte ajo në shumë mënyra – duke punuar deri në fund në emër të njerëzve që donte,” tha ajo.

Ajo shtoi se, si shumë njerëz të tjerë, ndjente jo vetëm trishtim të thellë, por edhe mirënjohje të thellë.

“Këtu është një grua që dha jetën e saj, plotësisht, në shërbim të të tjerëve. Dhe pavarësisht se çfarë mendon dikush për rolin e monarkive në mbarë botën, këtu është padyshim, mendoj unë, një shfaqje e dikujt që dha gjithçka në emër të popullit të saj, dhe populli i saj përfshinte njerëzit e Aotearoa Zelandës së Re.”

Nigeria
Një tjetër nga kombet e Komonuelthit, Nigeria, fitoi pavarësinë nga britanikët në vitin 1960, katër vjet pas vizitës së parë zyrtare të Mbretëreshës së ndjerë në kombin e Afrikës Perëndimore.

Kur monarkja e vizitoi për herë të fundit në vitin 2003, ajo foli për rolin kritik të Nigerisë në Commonwealth dhe duartrokiti vendin për “pjesën e tij udhëheqëse në partneritetin e ri për zhvillimin e Afrikës”.

Muhammadu Buhari, presidenti i saj, shprehu “trishtim të pamasë” për vdekjen e saj.

“Madhështia e saj e ndjerë ishte i vetmi sovran britanik i njohur për 90% të popullsisë sonë,” tha ai, duke e përshkruar mbretërimin e mbretëreshës së ndjerë si “unike dhe të mrekullueshme”.

Ai shtoi: “Historia e Nigerisë moderne nuk do të jetë kurrë e plotë pa një kapitull për Mbretëreshën Elizabeth ll, një personalitet i jashtëzakonshëm global dhe një udhëheqës i shquar”.

“Ajo ia kushtoi jetën e saj për ta bërë kombin e saj, Komonuelthin dhe të gjithë botën një vend më të mirë.”

Vdekja e Mbretëreshës vjen ndërsa një numër në rritje i territoreve britanike në Karaibe kërkojnë të zëvendësojnë monarken me krerët e tyre të shtetit, ndërsa rriten kërkesat që Britania të kërkojë falje për abuzimet e saj të epokës koloniale dhe t’u japë ish-kolonive të saj dëmshpërblime skllavërie.

Megjithatë, udhëheqësit e Karaibeve nga Xhamajka në Bermuda dhe më gjerë vajtuan vdekjen e Mbretëreshës.

Xhamajka
Andrew Holness, kryeministri xhamajkan, vuri në dukje se që kur u kurorëzua në vitin 1953, Mbretëresha e vizitonte ishullin çdo dekadë deri në vitin 2002.

“Pa dyshim, ajo krijoi një lidhje të veçantë me popullin e Xhamajkës gjatë mbretërimit të saj,” tha ai. “Ne jemi të pikëlluar që nuk do ta shohim më dritën e saj, por do të kujtojmë mbretërimin e saj historik.”

Në mars, kur Princi William dhe Kate vizituan Xhamajkën si pjesë e një udhëtimi zyrtar në Karaibe, zoti Holness bëri një njoftim të papritur në publik se vendi i Komonuelthit Britanik synonte të bëhej plotësisht i pavarur.

Që atëherë, Xhamajka ka krijuar një Komitet të Reformës Kushtetuese dhe është planifikuar të mbajë një referendum në vitin 2025. Nëse miratohet, ai do t’i bashkohet republikave të tjera në rajon duke përfshirë Barbados, Dominika, Guajana dhe Trinidad dhe Tobago.

Skynews Anthony Albanese Australia 5892585
Skynews Anthony Albanese Australia 5892585

Australia
Mbretëresha ishte kreu zyrtar i shtetit të Australisë, megjithëse sot ky rol konsiderohet kryesisht ceremonial.

Anthony Albanese, kryeministri, tha se ajo është monarkja e vetme në fuqi që shumica e australianëve kanë njohur dhe e vetmja që viziton vendin e tyre.

“Dhe gjatë shtatë dekadave të jashtëzakonshme, Madhëria e Saj ishte një konstante e rrallë dhe qetësuese mes ndryshimeve të shpejta,” tha ai.

“Nëpërmjet zhurmës dhe turbullirave të viteve, ajo mishëroi dhe shfaqi një mirësjellje të përjetshme dhe një qetësi të qëndrueshme.”

Kanadaja
Kryeministri kanadez Justin Trudeau e quajti atë “një prani të vazhdueshme në jetën tonë”.

“Shërbimi i saj për kanadezët do të mbetet përgjithmonë një pjesë e rëndësishme e historisë së vendit tonë,” tha ai.

“E kam të vështirë të besoj se ndeshja ime e fundit me të ishte e fundit”, shtoi Trudeau. “Do të më mungojnë shumë ato biseda.”

Mbretëresha, e cila ishte kreu i shtetit të Kanadasë, e vizitoi vendin 22 herë si monarke.

Gana
Në Ganë, e cila u bë anëtare e Komonuelthit në vitin 1957, presidentja Nana Addo Dankwa Akufo-Addo kujtoi vizitat e Elizabeth dhe vlerësoi “dashamirësinë, elegancën, stilin dhe gëzimin e plotë që ajo solli në kryerjen e detyrave të saj”.

“Do të na mungojë prania e saj frymëzuese, qetësia e saj, qëndrueshmëria e saj dhe, mbi të gjitha, dashuria dhe besimi i saj i madh në qëllimin më të lartë të Kombeve të Komonuelthit dhe në aftësinë e saj për të qenë një forcë për të mirën në botën tonë,” ai tha.

Bermuda
Kryeministri i Bermudës, David Burt, vuri në dukje se mbretërimi i saj “ka përfshirë dekada të një ndryshimi kaq të madh për Mbretërinë e Bashkuar dhe botën”.

Ai tha se ajo kishte jetuar një jetë me “detyrë të pandërprerë” dhe ishte një “model force dhe përkushtimi ndaj vendit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb