Ndërsa lufta vazhdon në Ukrainë , vëmendja globale është përqendruar në mënyrën se si mund të përfundojë.

Udhëheqësit botërorë janë të ndarë për përgjigjen, raporton New York Times , pasi në përgjithësi ka dy kampe.

Disa zyrtarë dhe udhëheqës ukrainas në Evropën Lindore janë zotuar se lufta do të përfundojë vetëm kur e gjithë Ukraina të çlirohet nga trupat ruse.

Zëra të tjerë në Perëndim po përpiqen të çojnë palët drejt një kompromisi që do t’i çonte të dyja palët në tryezën e bisedimeve.

Kryeministri letonez Christian Karins tha këtë javë se “zgjidhja e vetme për këtë luftë është fitorja e Ukrainës dhe humbja e Rusisë”.

Presidenti polak Andrzej Duda ka hedhur poshtë “zërat” që sugjerojnë se Ukraina duhet të përmbushë kërkesat e Rusisë.

Kampi i kompromisit përfshin liderë perëndimorë si presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri italian Mario Draghi, të cilët po bëjnë thirrje për negociata për t’i dhënë fund konfliktit shpejt dhe janë në ankth për një luftë të zgjatur.

Nga ana e tij Macron ka paralajmëruar se Rusia nuk duhet të poshtërohet.

Henry Kissinger, 98-vjeçari, ish-sekretari amerikan i Shtetit, nëpërmjet një video-mesazhi në Forumin Ekonomik Botëror në Davos tha se Ukraina duhet të dorëzojë territorin për paqe.

Presidenti Zelensky ka zgjedhur një vijë të hollë diku mes dy palëve.

Në një intervistë me një kanal televiziv ukrainas javën e kaluar, ai tha se përpjekja për të dëbuar Rusinë nga e gjithë Ukraina mund të kushtojë dhjetëra mijëra jetë.

Ai shtoi se statusi i territorit të pushtuar nga Rusia para 24 shkurtit duhet të vendoset përmes negociatave.

Megjithatë, ai dukej se kishte një qëndrim shumë më të ashpër kur e qortoi ashpër Kissingerin, duke e krahasuar atë me qetësuesit e Gjermanisë naziste në konferencën e Mynihut në 1938.

Ai gjithashtu veçoi bordin editorial, i cili paralajmëroi javën e kaluar se Ukraina “Do duhet të marrin vendime të dhimbshme territoriale” për t’i dhënë fund luftës.

Pozicioni i SHBA-së, i cili i ka dhënë Ukrainës 54 miliardë dollarë që nga fillimi i luftës, është zhvendosur nga ndihma e Ukrainës për t’u mbrojtur në sigurimin që ushtria ruse nuk mund të kërcënojë më fqinjët e saj.

Disa kanë frikë se ky ndryshim rrezikon përshkallëzimin e konfliktit në global.

Mbetet e paqartë se çfarë do të pranonte Vladimir Putin si fund të luftës.

Bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës ngecën këtë muaj, me të dyja palët që ashpërsuan qëndrimin e tyre ndërsa kërkojnë përfitime ushtarake.

Putin ishte publikisht i paqartë nëse do të pranonte ndonjë gjë tjetër përveç kontrollit të plotë të Ukrainës.

Autoritetet pushtuese ruse në Ukrainën lindore dhe jugore kanë sinjalizuar se Kremlini planifikon të marrë kontrollin afatgjatë të tokës së pushtuar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: