Udhëheqësit e G7, në një deklaratë të përbashkët të enjten, kanë thënë se janë kundër përdorimit të armëve kimike, biologjike ose bërthamore në pushtimin e Ukrainës.

“Ne paralajmërojmë kundër çdo kërcënimi të përdorimit të armëve kimike, biologjike dhe bërthamore ose materialeve të ngjashme,” shkruajtën liderët pas takimit në Bruksel.

Ata denoncuan gjithashtu përpjekjet e Rusisë për dezinformim duke sugjeruar se Ukraina po përgatitej të përdorte një armë kimike ose bërthamore.

“Ne denoncojmë kategorikisht fushatën keqdashëse dhe plotësisht të pabazë të dezinformimit të Rusisë kundër Ukrainës, një shtet në përputhje të plotë me marrëveshjet ndërkombëtare të mospërhapjes. Ne shprehim shqetësimin për vendet dhe aktorët e tjerë që kanë përforcuar fushatën e dezinformimit të Rusisë”, shkruajnë udhëheqësit.

Pa përmendur në mënyrë specifike Kinën, udhëheqësit aluduan për konsideratën e Pekinit për t’i ofruar Rusisë ndihmë ushtarake ose financiare.

“Ne do të vazhdojmë të bashkëpunojmë ngushtë, duke përfshirë angazhimin e qeverive të tjera për miratimin e masave të ngjashme kufizuese me ato të vendosura tashmë nga anëtarët e G7 dhe për të përmbajtur nga evazioni, anashkalimi dhe mbushja që synojnë të zvogëlojnë ose zbutin efektet e sanksioneve tona,” shkruajtën udhëheqësit. .

G7 tha: “Ne jemi të shqetësuar nga përshkallëzimi dhe përforcimi i represionit kundër popullit rus dhe retorika gjithnjë e më armiqësore e udhëheqjes ruse, përfshirë kundër qytetarëve të zakonshëm.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: