Ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz të martën u takua me Mbretin e Jordanisë Abdullah II në një mision në Aman për të siguruar qetësinë në territoret palestineze gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Tensionet u ndezën vitin e kaluar gjatë muajit të agjërimit, i cili fillon në prill, midis forcave izraelite dhe palestinezëve që vizituan xhaminë Al-Aksa në Jerusalemin lindor të aneksuar, duke çuar në 11 ditë konflikt midis Izraelit dhe lëvizjes islamike Hamas që sundon Gazën.

Presidenti izraelit Isaac Herzog gjithashtu do të vizitojë Amanin sot, dy ditë pasi Abdullah bëri një udhëtim të rrallë në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli për të takuar udhëheqësin palestinez Mahmud Abbas.

Mbreti i bëri thirrje Gantz-it të “heqë të gjitha pengesat që mund t’i pengojnë (myslimanët) të kryejnë lutjet” në Al-Aksa dhe “të parandalojë çdo provokim që mund të çojë në përshkallëzim”, tha pallati në një deklaratë.

“Mbajtja e qetësisë kërkon respektimin e të drejtave të myslimanëve për të kryer ritet e tyre fetare në Al-Aksa,” vendi i tretë më i shenjtë në Islam, tha mbreti, vendi i të cilit shërben si kujdestar i vendeve të shenjta në Jerusalemin lindor si dhe ndërmjetës mes Izraelit dhe Palestinezëve.

Gantz theksoi në bisedimet e tij “rëndësinë e ruajtjes së stabilitetit rajonal dhe domosdoshmërinë për të luftuar terrorizmin”.

Një zyrtar izraelit i sigurisë, duke folur në kushte anonimiteti, tha më parë: “Hamasi nuk dëshiron luftë tani, por ata duan të tregojnë se janë ende në konflikt me Izraelin”.

Të dielën dhe të hënën, Izraeli priti një takim historik ministrin e jashtëm të Izraelit dhe homologët e tij nga katër vende arabe që kanë lidhje me shtetin hebre, si dhe Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken.

Jordania ishte i vetmi vend arab me lidhje të plota izraelite që nuk ishte në takimin me Negev.

Blinken veçmas u takua me Abbasin, i cili dënoi ato që ai i përshkroi si “standarde të dyfishta” perëndimore, duke thënë se ata penalizuan Rusinë për pushtimin e saj në Ukrainë, duke injoruar “krimet” e Izraelit kundër palestinezëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb