Dy shqiptarë janë burgosur pasi u gjetën fajtorë për drejtimin e një shtëpie bari në Angli. Ata udhëtonin qindra kilometra në javë nga Midlands për të drejtuar një fermë masive kanabisi në Devon.

Avni Bufi dhe Bekim Prengaj u arrestuan teksa dilnin nga një shtëpi në Exeter e cila ishte shndërruar në një fabrikë droge me manipulime në matësin e energjisë elektrike për të shmangur pagesën e një faturë të madhe energjie.

Kontrollet në lëvizjet dhe telefonat e tyre treguan se ata kishin vizituar shtëpinë çdo disa ditë për të kontrolluar bimët dhe madje kishin një hapësirë jetese brenda saj me një kuzhinë dhe dhomë TV.

Ata po udhëtonin në distanca të gjata nga shtëpitë e tyre në Black Country dhe mendohej se ishin pjesë e një grupi më të madh të krimit të organizuar nga West Midlands, i cili furnizonte përdoruesit në Exeter, Devon Jugor dhe Lindor.

Kanabisi që kultivuan do të kishte vlerë qindra mijëra paund nëse i gjithi do të kishte arritur pjekurinë e plotë dhe do të ishte korrur.

Të dy ishin emigrantë të paligjshëm nga Shqipëria, megjithëse njëri kërkon azil pas katër vitesh në Britani dhe tjetri ishte zhvendosur në Greqi para se të vinte në këtë vend.

  • foto galeri
  • foto galeri

Bufi, 30 vjeç, nga Marlborough Road, Smethwick dhe Prengzaj, 32 vjeç, pa adresë fikse, pranuan akuzën për të furnizuar kanabis dhe u burgosën të dy për 18 muaj nga gjyqtari Stephen Climie në Gjykatën e Exeter Crown.

Dënimi i Bufit do të thotë se ai do të deportohet në Greqi kur të lirohet. Gjykatësi ua ndaloi të dyve drejtimin e makinës dhe urdhëroi konfiskimin e makinës së tyre dhe 774 £ para cash.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb