POGRADEC

Kryeministri Edi Rama bën me dije se ujësjellësi i ri në Pogradec do të përfshijë dy zonat përgjatë liqenit, Memëlishtin dhe Udënishtin.

Sipas tij, për 2 dekada banorët e këtyre zonave furnizoheshim me ujë vetëm në 2 orë në ditë.

Më tej ai thekson se në 2021 përfundin investimi që do u shërbejë rreth 6 mijë banorëve, teksa deri më tani janë realizuar 39% të punimeve.

STATUSI NGA EDI RAMA
?KANTIERI I UJIT në Pogradec përfshin ndërtimin e infrastrukturës së plotë të ujësjellësit për Udënishtin dhe Memëlishtin, të shtrira përgjatë liqenit në hyrje të qytetit.
Banorët prej më shumë se 2 dekada janë përballur me furnizim me ujë vetëm 2 orë në ditë prej infrastrukturës së sistemit të ujësjellësit tërësisht të degraduar.
➡️ Realizuar 39% e punimeve, për të përmbyllur në 2021 këtë investim të rëndësishëm për 5776 banorë të këtyre dy zonave duke ju garantuar 24 ORË UJË të pijshëm dhe me cilësi, por edhe mbështetur zhvillimin e qëndrueshëm të turizimit dhe nxitur ekonominë lokale

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb