Një foshnjë tremuajshe u vra nga qeni ujk hibrid i familjes së tij në shtetin amerikan të Alabama, ka thënë policia. Fëmija vdiq të enjten në Chelsea, rreth 32 km në jug-perëndim të Birmingham, Alabama, nga lëndimet që dyshohet se janë shkaktuar nga kafsha. Hibridi i ujkut u vra ne eutanazi në vendngjarje nga një veteriner, tha zyra e Sherifit të Qarkut Shelby. Kryetari i bashkisë së qytetit e quajti vdekjen “të pafat dhe tragjike”.

“Është konfirmuar se një nga fëmijët tanë këtu në Chelsea u vra nga një kafshë shtëpiake ekzotike dhe iu nënshtrua plagëve të marra dje pasdite pasi u dërgua në spital”, tha kryebashkiaku Tony Picklesimer në një deklaratë. Policia tha se ata u thirrën në shtëpinë e foshnjës të enjten rreth orës 13:00 me kohën lokale, pas një telefonate për një sulm nga kafshë. Më pas foshnja u dërgua në spital, ku u shpall e vdekur për shkak të plagëve të marra nga sulmi.

Policia e përshkroi kafshën si një “hibrid ujku” që mbahej nga familja e foshnjës si kafshë shtëpiake. Ata shtuan se vazhdojnë të hetojnë rrethanat që çuan në vdekjen e fëmijës. Kryebashkiaku Picklesimer i tha CBS se kishte fëmijë të tjerë brenda shtëpisë në kohën e incidentit. Një incident i ngjashëm ndodhi në vitin 2018 , në të cilin një foshnjë tetë ditëshe vdiq pasi u sulmua nga hibridi i ujkut trevjeçar të familjes së tij në Virxhinia.

ÇFARË ËSHTË NJË HIBRID UJKU?

Sipas Qendrës Ndërkombëtare të Ujkut në Minesota, një hibrid ujk-qen është fëmija i një qeni shtëpiak dhe një ujku që janë çiftëzuar midis tyre. “Këto dy lloje janë interfertilë, që do të thotë se ato mund të kryqëzohen dhe të prodhojnë pasardhës të qëndrueshëm,” tha Qendra në faqen e saj të internetit. “Me fjalë të tjera, ujqërit mund të shumohen me qen dhe pasardhësit e tyre mund të prodhojnë vetë pasardhës.”

Ata shpesh ngatërrohen me qentë ujk, të cilët janë qen shtëpiak me prejardhje ujku më të lartë se normalja, tha Giselle Narvaez Rivera, një kuratore ujku me Qendrën Ndërkombëtare të Ujkut. Ajo shtoi se hibridet ujk-qen janë shumë më pak të zakonshëm në SHBA sesa qentë ujk. Disa njerëz janë të suksesshëm në mbajtjen e një hibridi ujku si kafshë shtëpiake, sipas Qendrës Ndërkombëtare të Ujkut, dhe sa më e lartë të jetë përqindja e ujkut në kafshë, aq më pak ka gjasa që ata të mbahen si kafshë shtëpiake.

Mijëra prej tyre braktisen çdo vit në SHBA, sepse njerëzit blejnë një kafshë për të cilën nuk janë të përgatitur të kujdesen. Zonja Narvaez tha se zotërimi i një qeni ujku hibrid si kafshë shtëpiake mund të jetë sfiduese për shkak të sjelljes së tyre komplekse dhe të paparashikueshme.

“Nëse do ta bësh, duhet të marrësh parasysh kaq shumë gjëra, veçanërisht nëse ke fëmijë”, tha zonja Narvaez Rivera për BBC. Ligji federal në SHBA i klasifikon hibridët e ujkut si kafshë shtëpiake, duke e bërë të ligjshme zotërimin e një si kafshë të tillë. Megjithatë, shumica e shteteve amerikane kanë ligjet e tyre që rregullojnë mbarështimin dhe pronësinë e kafshëve të tilla që ndonjëherë ndryshojnë sipas qarkut. Disa shtete, si Illinois, Michigan dhe New York, e kanë bërë të paligjshme mbajtjen e një ujku hibrid si kafshë shtëpiake.

Nuk është e paligjshme të posedosh një hibrid ujku në Alabama, megjithëse ka rregulla se si duhet të mbahen dhe të kufizohen. Në Mbretërinë e Bashkuar, qentë ujqër të gjeneratës së parë – ku njëri prind është ujk – kërkojnë një licencë për të zotëruar, siç përshkruhet nga Akti i Kafshëve të Egra të Rrezikshme të vitit 1976. Megjithatë, është e ligjshme të posedosh një të tillë për sa kohë që është tre breza larg nga ujku prind origjinal.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb