Ukraina ka akuzuar Rusinë se ka hedhur një bombë në një shkollë në rajonin e Luhansk ku strehoheshin 90 persona.

Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhanskut, tha se një avion rus kishte hedhur një bombë në një shkollë në fshatin Bilohorivka, e cila është rreth 7 milje nga vijat e frontit.

Hayday tha se 30 njerëz ishin shpëtuar deri më tani nga rrënojat.

“Pothuajse i gjithë fshati ishte fshehur. Pasi u godit klubi social, bodrumi i shkollës ishte i vetmi vend shpëtimi, por rusët e morën këtë shans nga njerëzit,” tha Hayday.

Operacioni i shpëtimit është duke vazhduar, tha ai. Fotografitë e postuara nga autoritetet rajonale tregojnë shkollën në rrënoja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb