Forcat e Mbrojtjes të Ukrainës kanë çliruar gjithsej 551 vendbanime në rajonin e Kharkiv dhe 88 në në rajonin Kherson.

Deklarata u njoftua nga Zëvendës Shefi i Zyrës së Presidentit, Kyrylo Tymoshenko, i cili foli në një konferencë në Kiev.

“Rajoni Kherson. Gjithsej 88 vendbanime janë çliruar, 11,827 civilë jetojnë këtu,” tha zyrtari.

Sipas Timoshenko, aktualisht po ofrohet ndihma humanitare për banorët e vendbanimeve të pushtuara në rrethin Beryslav, po bëhet restaurimi i sistemeve të mbështetjes për jetën në vendbanimet e çliruara, përkatësisht: po riparohen linjat e dëmtuara të energjisë, po inspektohen nënstacionet e transformatorëve. , dhe po vendosen shtylla të reja të energjisë.

Timoshenko tha gjithashtu se 120 kilometra autostrada janë pastruar, komunikimi me celular është rivendosur, ndërsa puna për çminimin e territoreve të de-okupuara vazhdon.

Ai theksoi se gjithsej 156 krime lufte janë dokumentuar që nga fillimi i përpjekjeve për de-okupim në rajonin Kherson.

Nënkryetari i Zyrës së Presidentit tha gjithashtu se 551 vendbanime ishin de-okupuar në rajonin e Kharkivit ku u regjistruan 1,685 krime lufte.

Timoshenko vuri në dukje se rusët vazhdojnë të bombardojnë Kharkivin dhe zonën përreth, duke shkatërruar tashmë më shumë se 12,000 objekte.

Vazhdojnë punimet emergjente për restaurimin e 167 objekteve në territorin e pushtuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb