Ukraina po shqyrton rifillimin e centralit bërthamor më të madh në Evropë, i cili është i pushtuar nga trupat ruse, për të garantuar sigurinë e tij vetëm disa javë pasi frika e një fatkeqësie rrezatimi shkaktoi mbylljen e tij, tha kreu i operatorit të objektit.

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia është shfaqur si një nga pikat më shqetësuese në pushtimin rus të Ukrainës.

Ajo është dëmtuar në luftime, duke shkaktuar alarm ndërkombëtar dhe koka e saj u ndalua nga forcat pushtuese gjatë fundjavës përpara lirimit të tij të hënën.

Kompania shtetërore e Ukrainës bërthamore Energoatom mbylli të fundit nga gjashtë reaktorët e uzinës më 11 shtator, sepse aktiviteti ushtarak rus kishte ndërprerë furnizimet e jashtme të besueshme me energji elektrike për ftohje dhe sisteme të tjera sigurie, duke kërcënuar një shkrirje potencialisht katastrofike.

Por tani kompania përballet me një problem tjetër.
Në një intervistë me Associated Press, presidenti i Energoatom, Petro Kotin tha se kompania mund të rifillojë dy nga reaktorët brenda pak ditësh për të mbrojtur instalimet e sigurisë me afrimin e dimrit dhe uljen e temperaturave.

“Nëse keni temperaturë të ulët, thjesht do të ngrini gjithçka brenda. Pajisjet e sigurisë do të dëmtohen,” tha ai në zyrën e tij në selinë e kompanisë në Kiev.

“Kështu që ju keni nevojë për ngrohje dhe ngrohja e vetme do të vijë nga reaktori që punon.”

Trupat ruse pushtuan fabrikën dhe zonën përreth, duke përfshirë qytetin e afërt të Energodarit, ku mijëra punëtorë ukrainas vazhdojnë të mirëmbajnë objektin. Fabrika është gjithashtu burimi i vetëm i nxehtësisë për qytetin, tha zoti Kotin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb