Katër termocentralet bërthamore të Ukrainës u rilidhën pas humbjes së energjisë, teksa autoriteti mbikëqyrës bërthamor i OKB-së ka konfirmuar se centralet janë rilidhur në rrjetin kombëtar të energjisë pasi humbën plotësisht energjinë jashtë vendit në fillim të kësaj jave.

Në një deklaratë, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) tha se ishte informuar nga Ukraina se uzinat e saj Rivne , Ukraina e Jugut dhe Khmelnytskyi ishin rilidhur, teksa energjia është rivendosur gjithashtu në centralin e Çernobilit.

Firma e energjisë bërthamore e Ukrainës, Energoatom, tha të mërkurën se një numër njësish u mbyllën në centralin bërthamor Pivdennoukrainsk në Ukrainën jugore për shkak të humbjes së fuqisë gjatë sulmeve ajrore ruse.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: