Orkestra Kalush e Ukrainës ka dhënë një performancë energjike të këngës së saj Stefania në gjysmëfinalen e parë për Eurovision Song Contest 2022.

Ata janë në mesin e 17 vendeve që do të ngjiten në skenë nga Torino, Itali të martën në mbrëmje, me 10 akte që do të votohen për në finalen e madhe të shtunën.

Ukrainasit janë favorit për të fituar aktualisht, me “bastevënësin William Hill që i vendos ato në koeficientin 8/13, pasi vendi vazhdon t’i rezistojë forcave ruse

Grupi ishte i veshur me veshje të përpunuara duke përfshirë dy anëtarë me ansamble të gjata me thekë shumëngjyrësh dhe të tjerë me modele tradicionale.

Performanca e tyre, e cila kombinonte rap-in dhe folklorin ukrainas, u pëlqeu mirë me publikun ndërsa brohoriti grupi dhe shumë flamuj ukrainas u valëvitën.

DJ i Radio 1 Scott Mills, i cili po komenton për mbulimin e gjysmëfinales së BBC Three, shpjegoi: “Për shkak të situatës aktuale, grupi nuk ishte në gjendje të takohej për të bërë prova deri rreth gjashtë javë më parë.”

Ai shtoi: “Frontman Oleg bëri shaka duke thënë se ai nuk mendon se mungesa e kohës së provave do të ndikojë në performancën e tyre, sepse ata janë burra shumë tërheqës.”

Në fund të performancës grupi falënderoi të gjithë për mbështetjen e Ukrainës.

Prodhuesit e konkursit njoftuan më parë se Rusia nuk do të marrë më pjesë në konkursin e këtij viti pas pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: