Qeveria ukrainase u ka thënë sportistëve të tyre se duhet të bojkotojnë garat kualifikuese olimpike nëse rusët do marrin pjesë.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka rekomanduar që individët nga Rusia dhe Bjellorusia duhet të lejohen të garojnë nën një flamur neutral pavarësisht luftës së Ukrainës.

Megjithatë kjo ka çuar në një reagim të madh nga një grup kombesh udhëheqëse, me Vadym Gutzeit, ministri i sportit i Ukrainës dhe kryetar i komitetit të tyre Olimpik, që ka propozuar veprime t# mëtejshme.

Ministri i qeverisë ukrainase Oleh Nemchinov njoftoi: “Me propozimin e Gutzeit u mor një vendim protokollar që ne të marrim pjesë në garat kualifikuese (për Lojërat Olimpike 2024 ) vetëm aty ku nuk ka rusë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb