Zyrtarët ukrainas thonë se forcat e saj kanë rimarrë Klishchiivka – më pak se 48 orë pasi ajo çliroi fshatin Andriivka. “Klishchiivka u pastrua nga rusët dhe u çlirua”, ka thënë Alexander Syrskyi, komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, në Telegram, shkruan Sky News.

Për më tepër, Ilya Yevlash, kreu i shërbimit për shtyp të Grupit Lindor të Forcave të Armatosura të Forcave të Armatosura të Ukrainës, i tha agjencisë së lajmeve Suspilne se fshati ishte marrë, me video dhe imazhe që qarkullonin që thuhet se tregonin ushtarët atje duke festuar dhe mbajtur flamuj ukrainas.

Fshati është pak më pak se 8 km nga qyteti i Bakhmut – me Andriivka, që thuhet se është marrë të premten, rreth 3 km larg. Lajmi vjen në ditën kur u raportua se në një vit e gjysmë që nga fillimi i agresionit të saj në shkallë të gjerë, Rusia shpenzoi rreth 167.3 miliardë dollarë për luftën kundër Ukrainës, nga të cilat 34 miliardë dollarë pajisje u shkatërruan vetëm nga Forcat e Armatosura të Ukrainës

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb