Ushtria ukrainase ka pohuar se njësitë ruse kanë “pësuar humbje të konsiderueshme në fuqi punëtore dhe pajisje” ndërsa përpiqen të avancojnë drejt perëndimit deri në kufijtë e rajoneve të Luhansk dhe Donetsk, sipas një zëdhënësi të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

“Në disa zona, personeli i njësive [ruse], si pasojë e armiqësive, është më pak se 20%, ” tha shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të dielën vonë.

“Në drejtimin e Popasnës, për shkak të humbjeve të mëdha dhe pamundësisë për të vepruar në mënyrë të pavarur, trupat ajrore të forcave të armatosura të Federatës Ruse po bashkohen me përfaqësues të kompanive ushtarake private ruse për veprime të mëtejshme,” tha Oleksandr Shtupun, zëdhënësi i shtabit të përgjithshëm. .

Rrënojat e Popasna-s ranë në duart e forcave ruse në fillim të këtij muaji, por ato duket se kanë zënë pak terren në zonë që atëherë.

Rusët gjithashtu janë përpjekur të hyjnë në jug nga Izium për disa javë dhe shtabi i përgjithshëm tha të dielën se ata po përpiqeshin pa sukses për të kryer operacione sulmuese drejt dy fshatrave në jug të qytetit.

Ushtria tha gjithashtu se forcat ruse në veri dhe në lindje të qytetit të Kharkiv po përpiqeshin të mbronin pozicionet e tyre për të “parandaluar përparimin e trupave tona në Kufirin Shtetëror të Ukrainës”, ndërsa vazhdonin të bombardonin qytetet dhe fshatrat e rimarrë së fundmi nga Ukraina.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb