Forcat e mbrojtjes ajrore të Ukrainës kanë rrëzuar më shumë se 30 raketa dhe dronë në hapësirën ajrore mbi dhe rreth Kievit gjatë natës, tha administrata ushtarake e qytetit të Kievit në Telegram.

“Terrori i Kievit me sulme ajrore vazhdon. Terroristët e dëshpëruar sulmojnë kryeqytetin pothuajse pa pushim. Në gjashtë ditët e fundit, rashistët kanë kryer tashmë sulmin e gjashtë ajror kundër qytetit! Dhe sa herë që armiku ndërronte armë,” tha Serhii Popko, kreu i administratës ushtarake të qytetit.

Sipas tij, këtë herë sulmi ishte i kombinuar, me Rusinë duke përdorur dronë dhe raketa lundrimi në të njëjtën kohë. Bombarduesit strategjikë Tu-95MS ka gjasa të lëshojnë raketa lundrimi Kh-101/155 nga zona e Detit Kaspik. Në të njëjtën kohë, dronët, me gjasë municionet e zhveshur Shahed, sulmuan Kievin nga drejtime të ndryshme.

“Por mbrojtja jonë ajrore është thjesht titanë! Sipas informacioneve paraprake, më shumë se 30 objektiva ajrore të llojeve të ndryshme u zbuluan dhe u shkatërruan nga forcat dhe mjetet e mbrojtjes ajrore në hapësirën ajrore mbi dhe rreth Kievit,” tha Popko, duke vënë në dukje se Forcat Ajrore të Ukrainës do të raportojë të dhënat përfundimtare për numrin dhe llojin e raketave dhe UAV-ve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb