Ukraina ka pretenduar se ka vrarë komandantin e flotës ruse të Detit të Zi në një sulm me raketa në gadishullin e aneksuar të Krimesë.

Ky sulm shënoi një goditje të madhe për Moskën, e cila ka pësuar një sërë goditjesh në portin strategjik të Sevastopolit në muajt e fundit, raporton AFP.

“34 oficerë u vranë, përfshirë komandantin e flotës së Detit të Zi. 105 pushtues të tjerë u plagosën”, thanë forcat speciale të Ukrainës.

Ministria ruse e mbrojtjes tha në ditën e sulmit se një ushtarak ishte zhdukur, ndërsa fillimisht kishte raportuar se një person ishte vrarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb