UKRAINË

Presidenti i Ukrainës të enjten u bëri thirrje ligjvënësve të ndihmojnë në liberalizimin e ekonomisë dhe të ndjekin integrimin në Evropë ndërsa parlamenti i sapozgjedhur miratoi me shpejtësi emërimet e tij për punët e qeverisë së lartë, shkruan AP.

Volodymyr Zelenskiy, një president komedian i zgjedhur në prill, i tha parlamentit se publiku pret që ligjvënësit të ndihmojnë në kthimin e Krimesë, e cila u aneksua nga Rusia në 2014, dhe të zgjidhë konfliktin separatist në lindje të Ukrainës.

Përballë një parlamenti armiqësor pas fitores së tij rrëshqitëse, Zelenskiy i quajti zgjedhjet e parakohshme parlamentare në korrik që i dhanë Shërbëtorit të tij të Partisë shumicën e parlamentit. Partia merr emrin e saj nga sitmi i televizionit popullor në të cilin Zelenskiy luajti një mësues të shkollës së mesme të shtyrë në presidencë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: