Parlamenti i Ukrainës ka miratuar një projektligj që lejon rojet kufitare të përdorin armë dhe pajisje ushtarake.

Projektligji u miratua nga 271 anëtarë të parlamentit, i cili ka gjithsej 450 anëtarë.

Sipas ligjit, rojet kufitare ukrainase, që mbrojnë kufijtë e vendit dhe të drejtat e saj sovrane, janë të licencuar për të përdorur armë dhe pajisje ushtarake.

Ukraina është tronditur nga konfliktet në rajonet lindore që nga marsi i vitit 2014, pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia. Vendet perëndimore akuzojnë Rusinë për de-stabilizimin e rajonit me mbështetjen e saj ushtarake për separatistët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb