Në një kohë kur raporti i INSTAT fliste për ulje të numrit të të papunëve në vendin tonë, vjen një reagim nga selia blu.

Nga selia e PD-së Ines Nurja, ish-drejtoresha e INSTAT ka hedhur poshtë këtë fakt, ndërsa shtoi se fuqia blerëse ka rënë.

“Rreth 300 mijë shqiptarë janë larguar nga vendi. Realiteti i Ramës e nxjerr vendin tonë si vendi më pak i papunë në rajon. Ai pretendon se në tremuorin e dy të të vitit janë punësuar 21 mijë persona. Çmimi i natës është i shtrenjtë dhe nuk ka pasur asnjë investim të huaj. Ulja e papunësisë që ka nxjerr INSTAT përgenjështrohet nga të dhënat po këtij institucioni. Të dhënat e Rames nuk konfirmohen. Statistikat tregojne te dhena te tjera, pasi fuqia blerese ka rene. Vetem ne realitetin e Rames ka punesim”, tha Nurja.

(ed.me/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: